Beskrivelse

TOL64

TRIAX TOL64 optisk LNB. universiel single optisk LNB (Ku-båndet) der stacker alle 4 polariteter i et frekvensområde (950 - 5450 MHz) for distribution i et fiber optisk kabel. Signalstyrke til at kunne splittes 64 gange. Fiber optisk forbindelse via FC/PC connectorer. Strømforsynes fra en ekstern power supply gennem f-connector.

 TRIAX TOL64 Optisk LNB er en højkvalitets universal LNB med  høj ydeenve, som giver et 1310 nm wideband optisk output vor alle 4 polariteter er stacked, til ét frekvens område (950-5450 MHz).

Ved at bruge moderne fiber teknologi kan dette frekvensområde transmitteres via en enkelt laser over meget lange distancer, som kan opsplittes i 32 eller 64 fiber links. Dette give et system der kan drive en hel del PON (Passive Optical Network) før signalet til slut bliver fødet indtil et antal virtuelle convertere for traditionel COAX distribution

Denne stacking/de-stacking teknologi er meget effektiv, da en enkelt laser bærer alle 4 satelit polariteter i ét optisk kabel. Dette giver en kraftig besparelse i forhold til traditionel COAX teknologi, uden at kompromittere kvalliteten og rækkevidden af satelit signalet.  Dette betyder at ikke kun investeringen er holdt på et absolut minimun; hele PON netværker drager fordel af denne besparelse.

Den optiske LNB bliver DC spændningsforsynet via et COAX kabel og en F-conector  Strømforsyningen er inkluderet i kittet. En højkvalitets FC/PC type optisk connector bliver brugt for optimal udendørs performance

Specifikationer

Bestillingsinformation
EAN Nummer 5702663076112
Optiske Egenskaber
Optisk udgangsniveau (nom. ved 25 °C) 8.5 dBm
Optisk budget for PON (max.) 22 dB
Optisk splitning i PON (max.) 64
Egenskaber
LNB type Opto
Bølgelængde 1310 nm
Laser klasse 1M
Fødehorn diameter 40 mm
Indgang frekvensområde 10.7 - 12.75 GHz
Modtagelse polaritet horisontal og vertikal
SAT-IF vertikal bånd, stakket VL+VH 0.950 - 3.0 GHz
SAT-IF horizontal band, stakket HL + HH 3.4 - 5.45 GHz
L.O. frekvens, vertikal 9.75 GHz
L.O. frekvens, horizontal 7.3 GHz
Spejlfrekvensundertrykkelse (min.) 40 dB
Spurious i SAT-IF båndet -25 dBc
Fiber link afstand max. (indflydelse på PON tab) 10 km
Forstærkning
Forstærkning 62 - 72 dB
Støjtal (typisk) 0.5 dB
Isolation
Krydspolarisation typisk 30 dB
Generelle specifikationer
DC Driftsspænding 20 VDC
DC strømforbrug < 300 mA
Ekstern PSU/adapter Inkluderet
Ekstern PSU/adapter Varenummer 307657 (TPS323-20Vdc/1.2A)
Temperatur - drift -30 ...60 °C
Temperatur - lager -40 ...70 °C
Connector
Connector OUT FC/PC
Connector Strømforsyning F-hun
Mekaniske data
Dimensioner produkt (H x D x B) 173 x 108 x 68 mm
Pakkehøjde 0,070 m
Pakkebredde 0,190 m
Pakkedybde 0,120 m
Pakkerumfang 0,002 m3
Nettovægt 0,641 kg
Taravægt 0,051 kg
Totalvægt 0,692 kg

Vil du bestille gennem vores web shop?

Anmod om login Log ind

Søger du online support?

Generel Support Log ind

Søger du rådgivning omkring løsninger?

Kontakt salg

Hold dig opdateret

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vi vil gerne gøre din oplevelse af vores website endnu bedre. Derfor bruger vi cookies. Hvis du gerne vil vide mere om, hvilke data vi indsamler og hvordan du undgår cookies, kan du læse mere under Privatlivspolitik.
I accept cookies from this website
Ok